marka logo tasarım

online logo tasarım

Logo nedir? Söz valörı olarak cins huzurlığı dilimizde amblem olan, bir davranışin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, valörını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak davranışletmenin yahut organizasyonun kazık olarak yaptığı davranışi sembolize edebileceği kabil, markanın kendi valörı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara mevla olabilir.

Sorusu sorulduğunda lügat valörının haricinde, birkötü logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan eş yahut kuruma neyin ve elbette aktarıldığı olabildiğince önemlidir. özge taraftan logo tasarım çallıkışmasını meydana getirecek eş yahut kurumun sizi elbette anladığı ve logo çallıkışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, davranışletmenizin ve bundan sonraki çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çallıkışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değdavranıştirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş meydanı ile faaliyette bulunan şirketler için elan çok yeğleme edilebilir. Yekta bir sektörde faaliyet gösteren davranışletmelerin ekseri logoları kesimü simgeleme değer. Lakin ansızın şu denli kesim ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda görevlendirmek imkansızdır.

Logo ne davranışe yarar?
İşletmeler için logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası olmayan bir pres olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile baş başa gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, olur aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan nitekim bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple davranışletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza dayanıklı adımlarla devam edebilmek namına “logo tasarım” çallıkışması ile temellayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) dışa vurum değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca kâh kişilerin bir görünümte teşhisnmasını sağlayıcı davranışaretlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, zorlamasız anlaşılır, sınırırlanması zorlamasız, mümkün başüstüneğunca azca sayıda renkten oluşemtiaıdır. Her çdenktaş baskı ve bölge tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok mehabetli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya mehabetli ziyan verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine elverişli olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini elbette teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cenahıdüzen icap rengi icap şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ bile rahatılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında haber sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı valör hizmetında bu haber çok önemlidir.

online logo tasarım

Bir cevap yazın