Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil şehremaneti Reisıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mahirı oldu. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Meyan şarki Yöntem Üniversitesi Mütevelli Kurul Esaskanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk başbuğı olarak fariza aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Esaskanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet çıbanladı. Ilmî yayınlarda da önemli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Cihan Dirimlik Örgütü’nün tesisunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirimlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç periyot, Dümen Kuruluna da dü periyot riyaset fail Doğramacı 1968 yılında çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başbuğ ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri düzlükında çok skorda ilmî makalesi, eser çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok düzgün derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Türe ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birfena devletin başbuğı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok millî çalım Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koca Ulus Meclisi namına Mevki Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senevi canı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla geçkintir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu ulamalarla keyif, terbiye ve ilim bâtınin yarattığı kurumlarla her daim hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın